Osobná účasť v podnikaní je v dnešnom ekonomickom prostredí veľmi rôznorodá, a to platí aj pre Slovenskú republiku. Okrem tradičných spoločností s obmedzenou zodpovednosťou alebo akciovej spoločnosti, ktoré sú známe svojimi jasnými právnymi štruktúrami, existuje aj také špecifické usporiadanie ako tichý spoločník. Tento koncept je dôležitý pre tých, ktorí chcú investovať do spoločnosti, ale zároveň nechcú byť aktívnymi účastníkmi jej riadenia.
Tichý spoločník je koncept, ktorý umožňuje jednotlivcom zúčastniť sa na podnikaní bez aktívnej účasti na riadení alebo správe spoločnosti. To znamená, že tichý spoločník neovláda denný chod podniku a nemá povinnosť rozhodovať o jeho prevádzke. Na druhej strane má právo na zisk, ktorý spoločnosť generuje.
Obchodný zákonník (zákon č. 513/1991 Zb.) definuje tichého spoločníka ako osobu, ktorá sa zúčastňuje na ziskoch a stratách obchodnej spoločnosti. Je dôležité zdôrazniť, že právna úprava tichého spoločníka poskytuje spoločnosti a tichému spoločníkovi veľkú flexibilitu pri dohodovaní sa na konkrétnych podmienkach ich vzťahu.
Hlavnými aspektmi tichého spoločníka podľa zákona 513/1991 Zb. sú:
- Vklad do spoločnosti: Tichý spoločník musí investovať do spoločnosti určitú sumu peňazí alebo iného majetku. Tento vklad je obvykle dohodnutý v zmluve medzi tichým spoločníkom a spoločnosťou.
- Zodpovednosť za dlhy spoločnosti: Tichý spoločník môže byť ručiteľom za záväzky podnikateľa v prípade splnenia zákonných náležitostí.
- Podiel na ziskoch a stratách: Tichý spoločník má právo na podiel na ziskoch spoločnosti v súlade s dohodnutými podmienkami. To môže zahŕňať peňažné platby alebo podiely na zisku.
- Rovnováha práv a povinností: Právna úprava tichého spoločníka poskytuje flexibilitu pri dohodovaní sa na rozsahu práv a povinností tichého spoločníka voči spoločnosti.
Je dôležité mať na pamäti, že právna úprava tichého spoločníka môže byť pomerne komplexná, a preto je vhodné konzultovať so špecializovaným právnikom alebo právnym poradcom pri uzatváraní dohôd a zmlúv týkajúcich sa tohto usporiadania.
Tichý spoločník môže byť atraktívnou možnosťou pre tých, ktorí chcú investovať do podniku, ale nechcú sa angažovať v jeho bežnej prevádzke. Obchodný zákonník poskytuje dostatočnú právnu ochranu pre tichých spoločníkov a umožňuje im účinne sa zúčastňovať na ziskoch a stratách spoločnosti.
Radi pomôžeme aj s uvedeným, neváhajte sa na nás obrátiť.