Aktuálny zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zmien a doplnkov (ďalej aj „ZKR“) upravuje presné podmienky, za ktorých je včasné nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu sankcionované zmluvnou pokutou. Túto povinnosť plnia v mene obchodných spoločností ich štatutárne orgány.
Podľa § 11 ods. 2 ZKR „Dlžník v predlžení je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu do 30 dní, od kedy sa dozvedel alebo sa pri zachovaní odbornej starostlivosti mohol dozvedieť o svojom predlžení.“
Kto sa prezumuje za predĺženého je stanovené § 3 ods. 2 ZKR. Z uvedeného vyplýva, že podmienky, vrátane presného časového ohraničenia sú jasne dané. Či je uvedený subjekt predĺžený alebo predĺžený nie je, je potrebné dôkladne posúdiť a môže mať vplyv na časový moment povinnosti podania návrhu na vyhlásenie konkurzu od čoho závisí aj povinnosť úhrady zmluvnej pokuty.
Zmluvná pokuta má podľa ZKR svoje špecifiká a nie je možné tento nárok čo do jeho existencie limitovať.
Podľa § 11 ods. 2 ZKR: „Platí, že pre prípad porušenia povinnosti podať návrh na vyhlásenie konkurzu včas sa medzi spoločnosťou s ručením obmedzeným, jednoduchou spoločnosťou na akcie alebo akciovou spoločnosťou a osobou povinnou podať návrh na vyhlásenie konkurzu v jej mene, dojednala zmluvná pokuta vo výške rovnakej ako je polovica najnižšej hodnoty základného imania pre akciovú spoločnosť.“
Podľa aktuálnej právnej úpravy je najnižšia hodnota základného imania pre akciovú spoločnosť 25.000,-€, preto je polovica z uvedenej sumy a zároveň výška zmluvnej pokuty 12.500,-€.
Či a kedy je povinnosť podania návrhu na vyhlásenie konkurzu, či vzniká nárok na zaplatenie zmluvnej pokuty je potrebné vždy individuálne posúdiť.
S uvedeným, aj akýmkoľvek iným právnym problémom nás prosím neváhajte kontaktovať, radi Vám pomôžeme.